Obecny czas: 2014-10-30, 17:39

ksiegarnia internetowa

Prawo jazdy...

Konkretnie na temat Cypru

Moderator: A-Team

Prawo jazdy...

Postprzez lelumpolelum » 2008-05-25, 01:18

Witam pewnie powtarzam się, ale nie znalazłam żadnych informacji dot. mojego tematu, tzn kilka zdawkowych w sumie tak, ale nic konkretnego :(
Więc: chciałabym zrobić na Cyprze prawo jazdy, konkretnie w Limassol i pytanie moje dotyczy wszelkich formalności, kwestii praktycznych tzn. nie wiem gdzie zacząć, wiec za wszelkie informację będę ogromnie wdzięczna: ceny i dostepność kursów, ceny wyrobienia samego prawka, ewentualne problemy którę mogę napotkać.
Postanowienie moje jest silne i prawko napewno zrobie :D potrzebuje jednak jakiegoś punktu zaczepienia i informacji.
Z góry serdecznie dziękuję
pozdrawiam
lelumpolelum
User

Reklama

Postprzez Bartboy » 2008-05-25, 07:19

ja tez z checia dowiem sie informacji w tym temacie... zalezy mi na kat. A i ciezarowe :) (B juz posiadam z pl)
Bartboy
User

Miejscowość: Limassol

Postprzez ha3k » 2008-06-05, 06:02

lelumpolelum, jezeli znasz j.ang w stopniu komunikatywnym (podstawy) to zglos sie do jakiejkolwiek szkoly jazdy, jest ich cala masa.Tam dowiesz sie jakie koszty.Zaczac musisz od zrobienia "alien card" w urzedzie emigracyjnym.Warunkiem rozpoczecia kursu jest co najmiej 6mieszieczny pobyt na Cyprze.kolejnym krokiem jest znalezienie instruktora lub szkoly jazdy.instruktor zrobi ci probne prawko upowaznajace do nauki jazdy (po zdaniu smiesznego egzaminu ze znakow). Po kilku godzinach jazdy z instruktorem (w zeszlym roku 12funtow/godz) czeka cie egzamin skladajacy sie ze z w/w smiesznego egzaminu + miasto.mnie cale prawko kosztowalo niecale 200funtow i zrobilem je w 3 dni. Co do ciezarowych to ne mam pojecia. w razie pytan gg 3744557
Image
Image
Awatar użytkownika
ha3k
VIP

Miejscowość: Limassol/Bieruń

Postprzez cez28 » 2008-06-05, 07:56

procedura ktora opisal ha3k dotyczy kat.B, a nie ciezarowek. Bartboy takowe juz posiada i moze z niego bez problemu tutaj korzystac. Ciezarowe sa drozsze i nie udziela informacji w kazdej szkole jazdy, tu musiasz znalesc taka szkole jazdy, ktora ma instruktorow ciezarowek i takowe samochody, a takich wiele nie ma.. Kat. A natomiast robi sie podobnie jak w Polsce gdy posiada sie juz kat.B z ta roznica ze w momencie oblania egz. teoretycznego nie zawieszaja posiadanych juz kategorii (info od mojego bossa ktory upgadeowal sobie prawko z B do A + B)..
Ale najlepsza rada to taka zeby samemu pojsc do osrodka egzaminacyjnego i sie zapytac bo w lutym tego roku zmienily sie procedury uzyskania prawa jazdy i teraz nie wystarczy juz kilka godzin jazdy z instruktorem (to pewne) a co jeszcze sie zmienilo? Chyba ceny..
;P pozdr
Awatar użytkownika
cez28
Senior

Miejscowość: już Wawa (PL)

Postprzez joanna » 2009-03-11, 16:33

A co jezeli mam prawo jazdy polskie ? powinnam je zamienic ? jak dlugo moge korzystac z polskiego ??
joanna
User

Postprzez Filip » 2009-03-11, 17:17

joanna napisał(a):A co jezeli mam prawo jazdy polskie ? powinnam je zamienic ? jak dlugo moge korzystac z polskiego ??

Jeżeli chcesz zostać na dłużej to lepiej zmienić, ja tak zrobiłem. Chociaz nie trzeba zmieniać bo polskie prawo jazdy jest Europejskim tzn. mozesz go używać we wszystkich krajach i będzie akceptowane.
Pzdr
Filip
VIP

Miejscowość: Pervolia - Poznań

Postprzez cez28 » 2009-03-11, 18:59

jak zmienisz na CY to pewnie bedziesz płaciła mniejsze skladki na ubezpieczenie samochodu.. dopytaj sie swojego agenta.. moj agent powiedział mi że będą niższe, ale jakoś czasu i chęci nie mam żeby się pofatygować i to zrobić.. korzystam z prawka PL od początku jak tu jestem, tzn od 4 lat
Pozdroofka dla cenzoruf
Awatar użytkownika
cez28
Senior

Postprzez Filip » 2009-03-11, 21:05

Co do niższych składek to cez28 ma racje. A za wymiane płaciłem 60 euro
Filip
VIP

Miejscowość: Pervolia - Poznań

Postprzez cez28 » 2009-03-12, 08:12

Polskie nowe prawo jazdy jest zrobione wg standardow UE, wzory dokumentow (wg wytycznych UE) zostaly przeslane przez polskie urzedy do odpowiednich organow kazdego z krajow czlonkowskich UE, a dane jak imie nazwisko, numer, data urodzenia .. itp. sa podane i zawarte (w punktach) wg standardow UE.. tyl prawka (kategorie i data jej przyznania) sa umieszczone w tabeli rowniez wg standardow UE wiec tlumaczenie na grecki i strata pieniedzy i czasu to zbedny proces, tym bardziej ze moj znajomy nic tlumaczyc nie musial, wystarczylo ze pokazal i zaznaczyl ze owe pozycje sa wg standardow UE
Tlumaczyc musza obywatele krajow spoza UE.. ale jak masz chec tlumaczyc to czemu nie ;) zawsze to latwiej leniwemu urzedasowi i tobie oszczedzi nerwow przy wyklucaniu sie..
;P
PS mialem sytuacje kiedy policjant mnie zatrzymal i powiedzial ze musze wymienic prawojazdy bo takie jest prawo.. kiedy uzmyslowilem kolesiowi ze Polska jest w UE i prawko moje jest z UE, pokazujac mu napis po grecku, nuta jego piosenki zmienila sie z "musisz" na "warto by bylo".. Wiec tak do konca chyba oni sami nie wiedza czy trzeba czy nie trzeba (ale to nie nowina).. jedno co wiem napewno, to to ze owy przepis dotyczy obywateli spoza UE.
pozdroofka
Awatar użytkownika
cez28
Senior

Postprzez bacdafucup » 2009-03-12, 09:34

Witam. Moja sytuacja przedstawia sie nastepujaco: robie prawko w PL, przed wyjazdem na Cypr mam jeszcze jedno podejscie, gdzie raczej nie wroze cudow. Stad pytanie: czy mam szanse zrobic je na Cyprze- mam na mysli fakt ze nie bede miala pol roku pobytu kiedy wylece w kwietniu i powiedzmy w maju bym sie za to wziela, natomiast od ostatnich 5 lat jestem tam po pol roku kazdorazowo. Patrza na ciaglosc pobytu? Czy mozna zsumowac 5 lat pracy sezonowej? I jeszcze jedno- gdzie najblizej moge sie o owe prawko ubiegac pracujac w Ayia Napie? (kumpel wspominal ze od tego roku cos mieli w Paralimni robic). Orientuje sie ktos? Bede wdzieczna za kazda wskazowke :) Pozdrawiam :)
bacdafucup
User

Miejscowość: zapytaj

Postprzez Mała » 2009-03-12, 15:50

hej, bedziesz musia wykupic pare lekcji jazdy, i jak juz twoj nauczyciel uzna ze mozesz isc i zdawac, to do wydzialu komunikacji w larnace trzeba sie zglosic, i zapisac na egzamin, czasem zdaje sie od reki, ale czasami wyznaczaja termin bo jest duzo chetnych

pozdro
Awatar użytkownika
Mała
VIP

Miejscowość: Paralimni

Re: wiarygodne informacje na temat prawka

Postprzez nikos » 2009-03-12, 21:50

a swoja droga ciekawe, czy na Cyprze pojawil sie juz ten polski pirat drogowy, ktory do niedawna byl utrapieniem policji w Irlandii. a imie jego i nazwisko (jak wynika z wielu notatek i mandatow wystawionych przez irlandzka Garde): Prawo Jazdy ;)
nikos

Postprzez bacdafucup » 2009-03-12, 23:25

Dzieki za pomoc. Przed momentem rozmawialam z kumplem ktory zdawal na Cyprze. Polowa sukcesu to juz fakt ze w samym Paralimni jest szkola jazdy. Twierdzi tez ze nie bede miala problemu z moim polrocznym pobytem skoro przez 5 sezonow troche juz sie tych miesiecy uzbieralo. Mam jednak nadzieje zdac tutaj, jesli nie, bede was jeszcze zameczac pytaniami, choc odpowiedzi juz dokladniejsze niz sie spodziewalam otrzymalam :) .. raz jeszcze dzieki:) dobrzy z was ludzie ;D
bacdafucup
User

Miejscowość: zapytaj

Postprzez kasiam » 2009-03-13, 08:36

Monika, ja tez doceniam ;) tez chce zrobic prawo jazdy i jakos nikt z moich znajomych nie potrafil mi wytlymaczyc od poczatku do konca jak to sie odbywa... takze wielkie dzieki!
Pozdrawiam - Kaska
Awatar użytkownika
kasiam
Strong User

Miejscowość: Olsztyn\Nicosia

Postprzez suhy » 2009-03-13, 15:20

a ja zdałem egzamin na osobówki 1,5 roku temu ale mam pytanko dotyczące prowadzenia skuterów. jak to wygląda na Cyprze bo każdy mówi co innego.
powodzenia na egzaminach wszystkim przyszłym kierowcom ;P
Awatar użytkownika
suhy
Strong User

Miejscowość: Nicosia

Postprzez Mała » 2009-03-13, 20:45

jesli chodzi o prowadzenie skutera 50cc to trzeba miec prawko - Provisional Licence, mimo ze ma sie ukonczone 18, lub 21 trzeba je miec, (egzamin ze znakow drogowych, 5,12 euro przed zdaniem egzaminu, plus 8,54euro po zdaniu) jak ma sie prawo jazdy na auto to 50cc mozna prowadzic bez provisional, ale na skutery o wiekszych pojemnosciach trzeba robic drugie prawko upowzniajace prowadzenie powyzej 50cc, prawo jazdy na auta nie upowaznia do prowadzenia skuterow o duzej pojemnosci
Awatar użytkownika
Mała
VIP

Postprzez Mała » 2009-03-14, 17:39

z tego co slyszalam, to egzamin na skuter wiekszy niz 50tka jest na placu, a na 50cc jest odpytywanie z samych znakow zadnej jazdy nie ma..
Awatar użytkownika
Mała
VIP

Postprzez suhy » 2009-03-16, 12:41

czyli generalizując na mały skuter muszę jedynie zdać przepisy, które już wcześniej zdawałem i ponownie zaplacić :brick: ach ten Cypr
dzięki za informację ;P
Awatar użytkownika
suhy
Strong User

Miejscowość: Nicosia

Postprzez Mała » 2009-03-16, 14:15

tak trzeba zdac i zaplacic...tak przepisy w wielu przypadkach na cyprze sa glupie, ale nic na to nie poradzimy
Awatar użytkownika
Mała
VIP

Postprzez kalimera » 2009-03-16, 16:30

Jak dobrze zrozumialem poprzedni post -to jezeli ja mam prawo jazdy "B" i "C" i do tego jeszcze przepisane na Cypryjskie papierowe od ponad roku to nie potrzebuje miec osobnego prawa jazdy "niebieskiego" na skuter do 50cc? Tak ,czy nie ? A pisze to pytanie dlatego ,ze w 2007 roku zlapal mnie policjant na w/w skuterze i powiedzial ze to prawo jazdy "rozowe" w ktorym nie mam odznaczone motoru do 50 cc czyli A1 NIE UPRAWNIA DO JAZDY W/W SKUTEREM.Dlatego zrobilem to "niebieskie"-co wydaje sie mi jakas paranoja.I co rok musze je odnawiac placac 8.5 euro.
kalimera
User

Następna

• Reklama
Stowarzyszenie Kulturalne Polaków na Cyprze Malwa

Wróć do Forum Ogólne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości